مرجع دانلود صوتی قرآن کریم, المکتبة الصوتیة للقرآن الکریم. آموزش تجویدآموزش تلفظ

مرجع دانلود صوتی قرآن کریم, المکتبة الصوتیة للقرآن الکریم. آموزش تجویدآموزش تلفظ

حمد و ستایش بی پایان لایق خدایی است که هروقت لطف و کرم خود را متوجه کسی کند چراغ توفیق و هدایت را جلو او روشن میکند و او را از گمراهی باز میدارد و به سوی خود رهنمون میگرداند،،،،،
ان شاءالله ما نیز از جملهء هدایت پذیران باشیم.

پیوندها
پیوندهای روزانه

تعریف صفت شدّة

شدة در لغت به معنای قوت و در قرائت، به معنای حبس کردن جریان صوت در خلال تلفظ حرف است که اندام های صوتی کاملاً با هم متصل می شوند. حروف هشت تایی شَدیدَه عبارتند از: أجدت طبقک. قابل ذکر است این صفت از صفات ذاتی و متضاد است.

تعریف صفت رخوت ( رِخاوة)

ضد شدة است که در لغت معنای نرمی و سستی دارد و در قرائت به جریان داشتن صوت در تلفظ حرف خواهد بود که اندام های صوتی بایکدیگر هیچ اتصالی ندارند و این صفت کاملاً متضاد صفت شدة است.

حروف پانزده تایی رخوة عبارتند از:ث،ح،خ،ذ،ز،س،ش،ص،ض،ظ،غ،ف،و،ه،ی

  • تعریف صفت توسط

توسط در لغت به معنای اعتدال است و در قرائت به معنای اعتدال صوت در خلال تلفظ حرف است یعنی عدم اتصال و عدم جریان کامل اندام های صوتی در تلفظ پنج حرف ( لن عمر ) است. این صفت حالتی بینابین صفات شدة و رخوت است و به حروف مذکور، حروف بَینِیَّه نیز گویند. از ویژگی های این حروف، تحریر پذیر بودن آنها به هنگام حالت سکونشان می باشد که در تقلاوتهای قاریان مشهور مشهود است.

مثال صوتی صفت شدت،رخوت و توسط


درس بعدی                                                                                درس قبلی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی